Maledivywebexpo tourtel. 577 103 104 mobil 602 530 266 expotour@expotour.cz
O nás DopravaFormalityEkonomikaReálieHistorieSeychelyMauricius
 
htl. VIPhotely abecedně Ceny RadyCo dělatProgramy Počasímapa

 

Geografie maledivy

Maledivy se nacházejí na rovníku jihozápadně od Srí Lanky. Četné korálové ostrovy (celkem 1 190) formují souostroví 26 přírodních atolů (skupinky sousedících korálových ostrovů). Těchto 26 atolů je uspořádáno v 19 administrativních atolů, přičemž hlavní ostrov Male´ je jako vlastní jednotka ustanoven 20 atolem. Z letadla se vám naskytne pohled na dech beroucí krásu přírody v modrých hlubinách indického oceánu. Země se táhne 823 km od severu k jihu a 130 km od východu k západu.

Přes neuvěřitelné množství ostrovů je jich obydleno jen 200, z čehož 88 ostrovů bylo upraveno na exkluzivní letoviska. Více než 99% Malediv zabírá moře. Jen 0,331% , to je 298 km2 (115 čtverečních mil), z 90 000 km2 (34 750 čtverečních mil - včetně moře) je země. Maledivy spolu s Lakshadweep na severu, dříve nazývaným ostrovy Laccadive (bývaly součástí Malediv, nyní součástí Indie), a ostrovy Chagos na jihu utváří rozlehlé podmořské horské pásmo, na jehož hřebeni rostou korály. Maledivské atoly jsou klasickým příkladem atolu. Oxfordský anglický slovník definuje slovo "atol" jako "převzetí místního jména atholhu používané na ostrovech Maledivy, které jsou typickým příkladem jeho struktury". Každý z těchto atolů je ohraničen lagunou a korálovým útesem, který je protnutý několika hlubokými přírodními průlivy. Struktura korálů známých pod názvem "faru", charakteristická pro Maledivy, se skládá z řad vápencových kruhových korálů. Silné mořské proudy měnící směr podle monzunů proudí mezi atoly, kudy si lehce najdou cestu.
Většina ostrovů se dá přejít za deset minut, jen málo které jsou delší než 2 km. Nejdelší ostrov Hithadhoo v nejjižnějším atolu Addu měří 8 km (5-6 mil). Přestože většina ostrovů není větší než 1 míli, pláže, průzračná voda a jiskřivě modré nebe vyvolávají pocit nekonečnosti - pocit volnosti a klidu, který je vždy vítán.
Neobvyklý povrch ostrova tvoří šesti palcová vrstva tmavého humusu tvořená směsí písku a organických látek, které se zde nahromadily za tisíce let z živočišných a rostlinných hmot. Pod ní je vrstva pískovce cca 40 -50 cm, která se poté mění na vrstvu písku, odkud se získává pitná voda. Na některých ostrovech, kde je hladina podzemní vody vysoko, můžete nalézt několik sladkovodních jezer. Populární tropický vzhled nakonec vytváří zelené rostliny jako například kokosové palmy, které se tyčí nad hustým křovím a kvetoucími rostlinami.
Korálové ostrovy, jejichž nadmořská výška je zřídkakdy větší než 6 metrů, jsou chráněny atolovými útesy. Všechny jsou však náchylné k erozi, hlavně ty ležící poměrně blízko u návětrných útesů. V roce 1812 a 1955 zdevastovaly ničivé vichřice mnoho severních ostrovů. Ostrov Hagngnaameedhoo z atolu Alifu byl v roce 1964 zaplaven obrovskými vlnami, zatímco hlavní město Male´ bylo zaplaveno v roce 1987 prudkou bouřkou. Jestliže se vyplní předpověď vědců, že v důsledku globálního oteplování bude mořská hladina stoupat, Maledivy se svou starodávnou a jedinečnou kulturou mohou do 50 let zmizet. S pomocí Japonska vytváří vláda preventivní opatření - pustila se do největšího projektu na Maledivech - stavby vlnolamu na jižním útesu Male´. S pomocí umělých opatření (např. umělým vlnolamem) a přírodním korálovým útesem jsou ostrovy více chráněny před přírodními katastrofami než kdy předtím.
I přes léta výzkumu zůstává původ těchto jedinečných atolů záhadou. Charles Darwin po prostudování ostatních podobných atolů v Tichomoří a Atlantském oceánu v roce 1842 navrhl, že Maledivy byly vytvořeny, když se sopečná půda zvedla z moře a korálové útesy obrostly kolem jejího okraje. Sopka poté postupně klesala zpět do moře a zanechávala za sebou korálové útesy, které obklopily mělkou lagunu. Mořské proudy, příliv a odliv vyvrhly korály a jiný organický odpad do písečných nánosů, kde nakonec začaly růst rostliny a stromy a tak nakonec vznikly ostrovy. Darwin musel během svého studia Maledivských ostrovů přiznat, že je na nich něco zvláštního. Přesto však dodal, že jeho teorie o vzniku korálových ostrovů je i pro Maledivy všeobecně použitelná, což většina vědců uznala. O mnoho let později však Hans Hass přišel s návrhem, že po statisíce let se základna korálového útesu na podmořském horském pásmu indického oceánu zvyšovala, až pronikla na povrch. Nestálá a pórovitá základna korálu uprostřed klesla a zůstal pouze kruh toho nejtvrdšího a nejvyššího korálu - okraje atolů, kde se nashromáždil organický odpad a písek, uchytila se zde vegetace a vznikly ostrovy. Roky a roky přílivů a odlivů rozemlely organický odpad a mušle na drobounká zrnka písku. Jedno je jisté - malinké skvrnky země oddělené obrovskou rozlohou vody byly po dlouhou dobu velkým hlavolamem. Záhadou je nejen historie Malediv, ale také přesný počet ostrovů v souostroví. V seznamu britské Admirality je zaznamenáno kolem 1 100 ostrovů, zatímco nedávné vládní sčítání jich našlo 1 196. Kdyby se počítaly také písečné nánosy a korálové skaliska , konečná částka by se blížila k 2000. Získat přesné číslo je dále komplikováno skutečností, že ostrovy se objevují a mizí. Některé se spojí, jiné se rozdělí na půl a příležitostně se z korálových útesů vytvoří další ostrůvky. V roce 1955 vytvořila bouřka tři nové ostrovy v atolu Shaviyani, zatímco ostatní se pomalu rozpadaly. Kolem roku 1960 například téměř zmizel docela velký ostrov Feydhoo Finolhu v atolu Male.

poprvé na Maledivy
Doporučené hotely
Royal Island
Sun Island
Bandos Maldives
Kuredu Island Resort
Maledivy hotely 5*
Baros Maledivy
Centara Grand
Cocoa Island
Coco Palm
Cinnamon Alidhoo
Fullmoon
Hilton Iru Fushi
Kurumba
Lilly Beach
Meedhupparu
Medhufushi
Mirihi
Regent Maldives
Vadoo
Veligandu
Maledivy hotely 4*
Adaraan Club Rannalhi
Centara Ras Fushi
Chaaya Dhonveli
Chaaya Reef Ellaidhoo
Chaaya Lagoon
Eriyadu Maledivy
Filitheyo
Herathera
Holiday Island
Hudhuranfushi
Kandooma
Komandoo
Kuramathi
Meeru Maldives
Nika
Velassaru
Olhuveli
Paradise Island
Palm Beach Resort
Vilamendhoo
Vilureef
Maledivy hotely 3*
Biyadhoo
Embudu

Equator Village

Fun Island
Faru Maledivy
Helengeli
Summer Maldives
Ranveli Village
HulHule
Central Male
hotely VIP
Anantara Dhigu
Anantara Kihavah
Angsana Velavaru
Banyan Tree Madivaru
Banyan Tree Vabbinfaru
Conrad Maldives
Constance Halaveli
Constance Moofushi
Dhoni Maledivy
Huvafenfushi
Hideaway Maldives
Landaa Giraavaru
Shangri La Maldives
Six Senses Laamu
Soneva Fushi
Soneva Gili
Taj Exotica
Waldorf Astoria
One and Only Reethi
Kanuhura Maledivy
Four Season
 
služby na Maledivách Vám zabezpečí   
expo tour   
T.Bati 3672, 760 01 ZLÍN  
tel.: 577 103 104  
mobil 602 530 266   
expotour@expotour.cz   

maldives-bubl-1ryba maledivymaldives bubl - 2

Maledivy