Menu Zavřeno
Male

Male – hlavní město Malediv

Hlavní město Male je na ostrově velikosti 2 x 1,5 km vzdáleného necelý kilometr od mezinárodního letiště Hulhule.
Vydlážděné a naopak nezpevněné cesty symbolizují mísící se maledivskou tradici s pokrokem ke zlepšení života tamních obyvatel. Male´je rozděleno do čtyř tradičních městských čtvrtí: Henveyru, Galolhu, Machchangoli a Maafannu. Všechny druhy zboží jsou do Male´ dováženy ze vzdálených atolů a dovoz jde denně přes hlavní město. Prezidentovo oficiální sídlo Mulee Aage, které bylo postaveno v roce 1913, se nachází v centru hlavního města. Toto sídlo, postavené maledivskými návrháři a architekty ze Srí Lanky, je díky své složité řezbářské práci krásným a půvabným komplexem.
V krátké vzdálenosti od prezidentského sídla se nachází Friday Mosque nebo Hukuru Misikiy. Mešita (Friday Mosque) se datuje od roku 1656. Uvnitř se nachází dřevěné vyřezávané ornamenty, které vysvětlují přechod Maledivanů na Islám. Na okolním nádvoří jsou náhrobky bývalých panovníků. Munnaaru, která byla postavena v roce 1675 se se svým bubnovitým tvarem tyčí nad hlavním městem a pětkrát denně svolává věřící na motlidbu. Každý pátek se v této mešitě shromažďují tisíce lidí, aby vykonávali své motlidby. Když motlidba skončí, lidé si mohou zajít na pobřežní rušnou Marine Drive. Rozmanitost Marine Drive jasně znázorňuje kontrast života v Male´.
Na této rušné ulici se nachází moderní bílé budovy vlády, ale můžete se zde na rybím trhu v pozdním odpoledni nebo brzy ráno také podivovat nad čilým ruchem nebo se zastavit v místních obchodech, kde se prodává různé zboží. Klidný odpočinek může nabídnout kavárna s výhledem na měnící se vody přístavu. V Male´, zejména v západní části Maafannu, vysoké stromy zastiňují rozsáhlou obytnou oblast hlavního města.
Před rozvojem turistiky v začátkem minulého století, byl ostrov zastavěn jen z poloviny povětšinou dřevěnými domky a druhá polovina byla porostlá vegetací a uvádí se, že sloužila povětšinou jako záchody.
To v současnosti není zdaleka tak a hlavní nábřeží se může chlubit několikapatrovými klimatizovanými budovami sloužícími jako kanceláře firem. Na hlavní třídě a po ostrově panuje rušný dopravní ruch a to především v pátek, kdy je volný den a rodiny movitých Maledivanů nasednou do aut a objíždí po návštěvách své příbuzné vzdálené třeba až 1 km.